Obezite Cerrahisi ve Oruç

Ramazanın gelişi ile birlikte obezite cerrahisi geçirmiş hastaların birçoğunun aklında oruç tutulabilir mi sorusu beliriyor.

Obezite cerrahisi sonrası ilk bir yıl beslenme düzeninin oturması, kilo kaybının sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi ve sindirim sisteminin düzene oturması  için oruç tutulmasını önermiyoruz. Bir yılını doldurmuş hastaların doktorlarına danışarak herhangi bir sağlık problemleri bulunmaması halinde oruç tutmalarında bir sakınca görülmemektedir.

Özellikle uzun ve sıcak yaz dönemine denk gelen bu aylarda, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Sıvı kaybına bağlı sağlık problemleri yaşamamak için iftardan sonra sahura kadar olan dönemi iyi değerlendirmelisiniz. Bu zaman diliminde, tıpkı ameliyatın ilk döneminde olduğu gibi azar azar ve sık sık su, ayran, bitki çayları, evde yapılmış az şekerli kompostolar ve meyve suyu gibi sıvılar tüketerek yeterli sıvı alımını sağlayabilirsiniz. Çay ve kahve gibi içecekler vücuttan daha fazla su atılmasına neden olduğundan daha az tüketmeye özen göstermelisiniz.

Ameliyat sonrası bir öğünde tüketebileceğiniz miktar normal bir bireye göre çok daha az olacağından iftar ve sahur öğünlerinde hazırlanan kalabalık ve zengin sofralarda seçici olmalısınız. İftarda önceliğiniz protein değeri yüksek bir ana yemek olmalı. İftara çorba ile başlamak istiyorsanız çorba miktarını birkaç kaşıkla sınırlandırmalı ve çorbayı içtikten sonra mutlaka ara vermelisiniz.  Ana yemek olarak; et balık tavuk gibi hayvansal gıdalar, fasulye nohut gibi kuru baklagiller ve bunu yanı sıra sebze yemekleri tercih edilebilir. Kızartmalar, ekmek pilav gibi karbonhidrat miktarı yüksek yiyecekler ise asla tüketmemeniz gereken, besleyici değeri düşük ve kan şekeri dengesini bozan yiyeceklerdir. Uzun süreli açlık iftarda bir anda ve hızlı yeme isteği doğursa da kontrollü yemeye özen göstermelisiniz. Lokmalarınızı iyice çiğnemeli ve yemek sürenizi 15 dakikadan kısa tutmamalısınız.

İftar ve sahur arasında sıvı tüketiminin yanı sıra küçük bir ara öğün yapılabilir. Bu öğünde meyve, yoğurt veya sütlü hafif bir tatlı tercih edebilirsiniz.

Katı ve sıvılar arasında ara vermeniz gerektiğinden sahurda yeterli miktarda su içebilmek için öğün vaktinizi doğru planlayın.  Gün içinde daha uzun süre tok kalabilmek için sahurda yumurta peynir gibi kaliteli protein seçenekleriyle hazırlanmış öğünler tüketmeye özen göstermelisiniz. Katı gıdalar midenizde sıvılardan daha uzun süre kaldığından sahuru çorba, süt gibi sıvılar tüketerek geçirmek sizin yanlış bir tercih olacaktır.

Porsiyon miktarı her hastada bireysel farklılıklar gösterebilir. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri; uzun açlığın etkisiyle porsiyon miktarlarınızı öncekine kıyasla arttırmamanız gerektiğidir.

Sağlıklı ve formda bir ramazan geçirmeniz dileğiyle

 

Uzm.Diyetisyen Melike Haroğlu- Yrd.Doç.Dr.Bora Koç
Desteğe mi İhtiyacın Var?

İstanbul Obezite Akademisi sizi dinliyor, geleceğiniz ile ilgili sorulara en iyi cevapları buluyoruz. Sormaktan asla vazgeçmeyin…

“Değişimi birlikte başlatalım“