Zayıflama Ameliyatı Nedir?

Bariatrik cerrahi de denilen zayıflama ameliyatı, insanların hızlı ve güvenli biçimde kayda değer ölçüde kilo vermesine olanak veren önemli bir cerrahi prosedürdür. Bariatrik prosedürün hedefi, obeziteye eşlik eden diğer hastalıkları tamamen ortadan kaldırmak ya da iyileştirmektir. Bariatrik cerrahide gıda alımını kısıtlamayı (restiriktif) ve emilim bozukluğunu ortadan kaldırmayı (malabsorbtif) amaçlayan iki farklı prosedür uygulanmaktadır. Gıda alımını kısıtlayan prosedürler, gıda için temel  rezervuar görevi yapan midenin sınırlandırılması ya da bir oturuşta sindirilebilecek gıda miktarını azaltmak amacıyla daha küçük hale getirilmesidir. Malabsorbtif bariatrik cerrahi, ince bağırsağın kullanılabilir yüzey alanını azaltma, kalori emilimini kısıtlama ve zayıflamaya yol açmak amacıyla ince bağırsağı yeniden şekillendirme işlemlerini kapsar. Bazı prosedürler, vücut ağırlığını azaltmak adına hem kısıtlamayı hem de malabsorpsiyonu kullananırlar.
Kimler Bariatrik Cerrahiye Uygun Adaylardır?

Zayıflama ameliyatı, Vücut Kitle İndeksi 40 ya da daha fazla ve diyet, egzersiz, ilaç tedavisi ve hekim gözetiminde zayıflama gibi diğer zayıflama yöntemleri ile kilo kaybını sürdürmeleri mümkün olmamış kişiler için yapılmaktadır.

VKİ değeri 40’ın üzerinde ve obeziteye bağlı başka hastalıkları olmayan kişiler ameliyat için uygun olmakla beraber, VKİ değeri 35-39.9 arasında olup bir veya daha fazla eşlik eden hastalığı olan kişiler de ameliyat için uygun olabilirler.

 
Bariatrik Cerrahi Etkili midir?

Çok çeşitli araştırmalar sonucunda, bariatrik cerrahinin etkinliği kesin olarak gösterilmiştir. Özellikle, 22.000’i aşkın bariatrik cerrahi hastasına bakıldığında, bu prosedürlerin, obeziteye bağlı hastalıkları iyileştirmeye ya da tamamen ortadan kaldırmaya yardımcı olabildiği gösterilmiştir.

Örneğin bir araştırmada:

Tip 2 diyabet, hipertansiyon ve uyku apnesinin dahil olduğu durumlarda ya tam iyileşme ya da düzelme olduğu,
Fazla kilolarda %60 azalma gerçekleştiği, gösterildi.
Desteğe mi İhtiyacın Var?

İstanbul Obezite Akademisi sizi dinliyor, geleceğiniz ile ilgili sorulara en iyi cevapları buluyoruz. Sormaktan asla vazgeçmeyin…

“Değişimi birlikte başlatalım“