OBEZİTE GENETİK Mİ YOKSA DAVRANIŞSAL BİR HASTALIK MI?

‘’Şişmanlık bizim ailede de var aslında, yani genetik.’’
Obezite ve Metabolik Cerrahiler öncesi, ön görüşmelerde hastaların hikayelerinde en çok geçen cümlelerden biri...Peki obezite gerçekten genetik bir hastalık mı?
Bugün günden güne gelişen teknoloji ile birlikte yapılan bir çok araştırma, genetik faktörlerin obezite, riski konusunda çok küçük bir etkisi olduğunu ve genlerimizin aslında tabir-i caizse ‘’kaderimiz’’ olmadığını söylüyor.
Bununla birlikte yine obezite üzerine yapılan bu tarz araştırmalar, obezite genine sahip olan bireylerin çoğunluğunun şişman olmadığını kanıtlar nitelikte.


Yani, obezite genine sahip olmanız, obez olmanıza neden OLMAYABİLİYOR...


Genlerin obeziteye etkisi bu kadar azken, obeziteye sebep olan nedir? Dediğinizi duyar gibiyim...


O halde hemen şöyle bir sosyal çevrenizi kolaçan etmekte fayda var! Çünkü, obez bireylerin yakın çevresinde; bir ya da birden fazla obez başka bireylerin olduğu kanıtlanmış bir gerçek. Bu da demek oluyor ki yaşamınızın ilk dönemlerinde gözlemlediğiniz insan davranışları ve bu gözlemlere dayalı oluşturulan alışkanlıklar kişiliğinizin temellerini atmakta büyük rol oynarken; gelecekte yaşayacağınız olumlu-olumsuz tüm tecrübelerde de söz sahibi oluyor.


Hal böyle olunca; çevremizdekilerin yemek yeme alışkanlıklarını da taklit ediyor; daha kötüsü atılan yanlış temelin üzerine, farkında olarak ya da olmayarak hatalı beslenme tutumları ile tuğlalar ekliyoruz.
Dolayısıyla, en başta bahsettiğimiz genlerin; obezite üzerindeki o küçük etkisi; çevresel faktörlerden bulaşan davranış bozukluğu ile her geçen gün beslenerek, içinden çıkılmaz bir yığın haline geliyor.
Sonuç olarak bizler; obezite ile olan savaşımızda, ‘’Genlerinize değil, çevreye güvenmiyoruz!’’


TEKRAR KİLO ALMAKTAN KORKUN, FAKAT KAYGILANMAYIN!


Obezite ve Metabolik Cerrahilerin ardından hastaların en çok korktuğu şey ‘’Tekrar kilo almak’’...
İdeal kilosuna ulaştıktan sonra her sabah tartılanlar, kilo almamak için öğünlerini atlayanlar, miktarlarını kendine göre azaltarak çözüm arayanlar...
Hastaların yaptığı bu tarz hatalar katettiği yolun en başına dönmesine sebep olurken beraberinde cerrahilerle amaçlanılan ‘’yeme bozukluğu’’ tedavisini yarım bırakıyor.
Gelelim asıl soruya, kilo almaktan korkmalı mısınız? Cevabımız, Evet KORKMALISINIZ...
Çünkü korku sizi süreçte tutarak, tekrar geri dönmenizi engeller. Burada endişelenmeniz gereken asıl konu korkuyor olmanız değil, korkuya nasıl tepki verdiğiniz.
Korku GERÇEK bir tehlikeye karşı ortaya çıkan başlıca bir duygulardan biri. Burada, hastalarımıza her zaman söylediğimiz; basit bir örnek vermek istiyorum:
Elini sıcak sobaya değdirerek yakmış bir çocuk eğer sıcak sobadan korkmazsa elini tekrar sobaya elleyerek elini yakabilir. Bu kontrollü bir korkudur. Hali hazırda, yanmayan bir sobadan artık korkuyor olması ise anormaldir.
Korkunuzu kontrol altında tutamadığınız durumlarda ortaya çıkan kaygılar, sizlerin süreç içerisinde HATALAR yapmanıza neden olabilir.

Klinik Psikolog Hazal Kılıç AKALIN


Desteğe mi İhtiyacın Var?

İstanbul Obezite Akademisi sizi dinliyor, geleceğiniz ile ilgili sorulara en iyi cevapları buluyoruz. Sormaktan asla vazgeçmeyin…

“Değişimi birlikte başlatalım“